O ceně Hanzelky a Zikmunda
Ke stému výročí narození legendárního spisovatele, fotografa a cestovatele Miroslava Zikmunda jsme se v roce 2018 rozhodli založit novou tradici: každoročně v den jeho narozenin vyhlašovat CENU HANZELKY A ZIKMUNDA – cestopis roku. Poprvé to bylo 14.2.2019 v Zrcadlovém sále zámku Dobříš. Právě tam po návratu z cesty do Afriky a Jižní a střední Ameriky psali Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund svoje knihy.
„V mém mládí byly cestopisy Hanzelky a Zikmunda velmi známé a já jsem je jako chlapec také četl. Patřilo k všeobecnému vzdělání je znát.“
VÁCLAV HAVEL
Výbor pro udělování Ceny Hanzelky a Zikmunda vyhlašuje II. ročník soutěže v následujících kategoriích:
- nejlepší cestopis roku,
- nejpůjčovanější cestopis v českých knihovnách,
- nejlepší rozhlasová reportáž a
- nejlepší cestovatelská fotografie (ve spolupráci s Czech Press Photo)
Do soutěže Cestopis roku je možné přihlašovat knihy s parametry cestopisného žánru v českém jazyce, vydané v roce 2019. Nejedná se o překladové tituly. Titul může nominovat sám autor nebo vydavatelství. Pro posouzení titulů porotou zašlete, prosím, 5 výtisků na adresu:
Cena H+Z
Český rozhlas
Římská 13
120 99 Praha 2
Tyto exempláře jsou nevratné. Přihlašovatel postupuje pořadatelům soutěže práva na použití obrazových a grafických prvků přihlášené knihy pro účely propagace těchto knih.
Uzávěrka literární soutěže: 20. 12. 2019. Termín platí pro přihlášky i zaslání knih.
Adresa pro zasílání přihlášek: poradatele@cestopisroku.cz
Uzávěrka fotografické soutěže: .
Porota
Poroty II. ročníku zasedají v tomto složení:
Literární porota
Předsedkyně
Milena Holcová
je scenáristka, spisovatelka, cestovatelka. Narodila se jako Oulehlová roku 1954 v Brně. Žije v Praze. Vystudovala práva, má tři děti a sedm vnoučat. Stopem procestovala mnoho exotických zemí na čtyřech kontinentech. Je autorkou mj. trilogie Lidi aneb Cestování je série omylů, ale jeden je zajímavější než druhý, knih Za humny nejsou lvi, Orinokem k přechodu, Věčný striptýz, Babky na divoko, I města mají duši, Já nic, já Mohamed, scénářů Láska v moll či Riskantní interview. Od prvního ročníku soutěže o Cenu H+Z je předsedkyní poroty.
Členové poroty
Předseda
Miloň Čepelka
je básník, prozaik, textař, herec, scenárista, moderátor a cimrmanolog. Vystudoval pedagogiku, byl redaktorem Československého rozhlasu, zakládajícím členem Divadla Járy Cimrmana. Je autorem několika televizních a rozhlasových her (např. Výlet do Afriky), pohádek, písňových textů, zábavných a literárních pořadů, několika básnických sbírek (namátkou Bdění ve zvěrokruhu, Mandel sonetů, Deník Haiku), tří novel (mj. Poklesky rozverné snoubenky), a jedné knihy povídek (Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky).
Předsedkyně
Denisa Novotná
Předseda
Jan Rybář
je novinář, fotograf a spisovatel. V Praze vystudoval geologii a mezinárodní vztahy, ve Skotsku žurnalistiku. S manželkou Zuzanou mají dvě dcery. Během třinácti let práce v zahraničním oddělení MF Dnes, kde byl do roku 2009, procestoval velkou část světa (od Japonska přes Afghánistán a Irák po Guantánamo). Za fotografii Bolest Beslanu získal hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo. Jeho první reportážní kniha Historky z konce světa byla zařazena mezi TOP 30 nejlepších česky psaných cestopisů. Následovala kniha Válečníci, teroristé a jiní šílenci. Je autorem historické prózy Čtvrtá kostka. Pořádá kurzy a řídí web o fotografování Fotoguru.cz. Od začátku soutěže je členem literární i fotografické poroty.
Předseda
Petr Voldán
Dlouholetý zahraniční zpravodaj vkročil do budovy rozhlasu v Praze na Vinohradské 12 už za studií na fakultě žurnalistiky UK. Téměř čtyři roky byl zpravodajem Československého rozhlasu v Moskvě, poté i vedoucím kolegů zpravodajů a redaktorů a od r. 1997 zpravodajem Českého rozhlasu v Londýně. Po zrušení postu ve Velké Británii se v r. 2ooo vrátil jako zpravodaj do ruského hlavního města, do Moskvy. Petr Voldán je znám také divákům České televize, pro kterou připravil několik dílů krátkých dokumentárních filmů z rozsáhlého cyklu Postřehy odjinud. V roce 2020 mu vyšla kniha Na vlnách s Petrem Voldánem.
Fotografická porota
Předsedkyně
Veronika Souralová
Fotografka, spisovatelka a ředitelka společnosti Czech Photo. Vystudovala stavební fakultu ČVUT Praha. Je kurátorkou výstav, ředitelkou soutěže Czech Press Photo a zakladatelkou nové soutěže Czech Nature Photo. Má za sebou na třicet autorských výstav, je autorkou cestopisných knih např. Gruzínské snění, Fotografové musejí být šílení, a publikací pro děti Já, zlatý retrívr nebo Včelí domeček. Systematicky a s nadšením se věnuje pořizování makrofotografií hmyzu, které publikuje v odborných knihách a časopisech. Stojí u zrodu fotografické části soutěže o Cenu H+Z.
Členové poroty
Předseda
Petr Brukner
Herec, fotograf, výtvarník, člen Divadla Járy Cimrmana. Vystudoval strojní průmyslovku. Původním povoláním je projektant. Byl mimo jiné redaktorem pohlednic ve vydavatelství Pressfoto. Věnuje se fotografii a výtvarným kolážím, které nazývá „fóráže“ a představil je např. na výstavě Blízká setkání třetího druhu aneb Prznění klasiků. Má rád jazz a tvrdí o sobě, že miluje veteš. Je aktivním cyklistou. Od prvního ročníku je porotcem fotografické soutěže.
Předseda
Jan Rybář
je novinář, fotograf a spisovatel. V Praze vystudoval geologii a mezinárodní vztahy, ve Skotsku žurnalistiku. S manželkou Zuzanou mají dvě dcery. Během třinácti let práce v zahraničním oddělení MF Dnes, kde byl do roku 2009, procestoval velkou část světa (od Japonska přes Afghánistán a Irák po Guantánamo). Za fotografii Bolest Beslanu získal hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo. Jeho první reportážní kniha Historky z konce světa byla zařazena mezi TOP 30 nejlepších česky psaných cestopisů. Následovala kniha Válečníci, teroristé a jiní šílenci. Je autorem historické prózy Čtvrtá kostka. Pořádá kurzy a řídí web o fotografování Fotoguru.cz. Od začátku soutěže je členem literární i fotografické poroty.
Předseda
Pavel Schreiber
je generální ředitel a předseda představenstva společnosti CeWe Color, partnera soutěže. Narodil se 28.5.1965 ve Vejprtech na Chomutovsku. Má dceru Evu. Vystudoval ekonomickou fakultu na Vysoké škole dopravní v Drážďanech. Začínal v CK Čedok jako vedoucí oddělení mezinárodní přepravy. Pět let byl ředitelem zastoupení firmy v Curychu. Od roku 1996 působí jako generální ředitel firmy CeWe Color, která vlastní značku Fotolab v České republice. Jeho hobby je sport (zejména golf, sjezdové lyžování) fotografování a film. Má dva setry a rád cestuje do málo navštěvovaných končin, naposledy např. Špicberky a Bhútán. Od prvního ročníku soutěže o cestopisnou fotografii roku je členem poroty.
Předseda
Tomáš Tureček
je zakladatelem a šéfredaktorem české edice National Geographic. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK, studoval také afrikanistiku a etnologii. Třináct let pracoval v zahraniční rubrice MF Dnes, několikrát se účastnil jako mezinárodní pozorovatel voleb v poválečné Bosně a Hercegovině, je autorem prvního českého průvodce po Jihoafrické republice a knižního rozhovoru s naším předním egyptologem, profesorem Miroslavem Bártou. Od prvního ročníku soutěže o Cenu H+ Z je členem fotografické poroty.
Vyhlášení výsledků soutěže
Slavnostní večer II. ročníku s vyhlášením cen se opět konal v Zrcadlovém sálu zámku v Dobříši dne 14.2.2020 za účasti bubeníků Tam Tam Batucada a milých hudebních vystoupení Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, s nemalou podporou Miloně Čepelky, Petra Bruknera a vlastně všech přítomných. Večer, který stejně jako v loňském roce moderovala Zdeňka Žádníková – Volencová a Vladimír Kroc, přenášel živě Český rozhlas Dvojka.
Na videozáznam z akce se můžete podívat zde:
Cestopis roku 2019
Cestopisem roku 2019 se stala kniha
Nejpůjčovanější cestopis v knihovnách roku 2019
Nejpůjčovanějším cestopisem v knihovnách byla Svazem knihovníků vyhlášena opět kniha
1. místo
Ladislav Zibura
Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
Cestopisná fotografie roku 2019
Součástí udílení Ceny Hanzelky a Zikmunda za nejlepší cestopis roku byla i letos soutěž o nejlepší cestopisnou fotografii roku. Porota vybrala do finále těchto 5 fotografií, ze kterého později vzešla také vítězná fotografie
1. místo
Jana Kašparová
Midnight Fun Run
Jana Břížďalová
Kristýna Kvapilová
Igor Mikula
Michal Norbert
Fotogalerie
Pořadatelé
Cenu Hanzelky a Zikmunda vyhlašuje Výbor pro udělování Ceny H+Z, který tvoří spoluautoři knihy Století Miroslava Zikmunda: filmař a režisér Petr Horký (autor stejnojmenného filmového dokumentu nominovaného na Českého lva), dokumentarista Miroslav Náplava (m.j. editor digestů knih H+Z) a rozhlasový moderátor Vladimír Kroc (autor CD Život se rovná přesnému součtu náhod a alternativního komentáře k novým vydáním původních filmů H+Z).
Kontakt: poradatele@cestopisroku.cz
H+Z
Miroslav Zikmund (*14.2.1919) je plzeňský rodák, ale jak sám říká: volbou je Moravan. Většinu života strávil ve Zlíně. Spolu s Jiřím Hanzelkou (24.12.1920 – 15.2.2003) podnikl dvě velké cesty – nejprve Tatrou 87 do Afriky a Jižní Ameriky (1947 – 1950) a pak Tatrami 805 (1959 – 1964) do Asie, Austrálie a Oceánie. Celkem projeli 83 zemí světa. Jejich 18 knih bylo přeloženo do 11 jazyků a vyšly nákladem cca 6,5 milionu výtisků. Po roce 1970 nesměli publikovat, některé knihy zůstaly v rukopisu nebo vyšly v ineditní edici. V roce 1993 získali za své celoživotní dílo Cenu E. E. Kische, v roce 1999 převzali z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy II. stupně.
Napsali o nás
Prima TV, odpolední zprávy:
ČT24, Studio 6, Víkend
Večerní Události ČT1:
Magazín Aktualne.cz:
Události v kultuře ČT
Radio.cz:
Události v kultuře ČT
Literarky.cz:
Prekvapeni.kafe.cz:
Pribram.cz